Wyniki ankiety z amerykańskiego forum

Ostatnio na oficjalnym amerykańskim forum Munchkina przeprowadzono trzy ankiety. Ich wyniki dały do myślenia w kontekście projektowania kolejnych dodatków do gry. Oczywiście ankiety nie mają żadnej wartości naukowej – grupa graczy Munchkina bynajmniej nie jest grupą reprezentatywną 😉 Jednakże na potrzeby ustalenia tego, co z grą robić dalej, nadawała się idealnie. Jak to w większości rzeczy związanych z Munchkinem bywa, ankiety były sformułowane dość luźno i nieformalnie. Tak czy inaczej dały marketingowcom i designerom z SJG sporo do myślenia, a także ułatwiły dalszy kontakt z fanami tytułu.

Pytanie 1: Jak wygląda Twoja typowa rozgrywka w Munchkina?

Odpowiedzi tutaj były dość zaskakujące. Codziennie forum zalewają pytania i posty dotyczące łączenia różnych rodzajów Munchkina, a jednak 75% respondentów trzyma się rozgrywki opartej na jednym rodzaju podstawki ewentualnie wzbogaconym o jeden czy dwa dodatki. Na pewno nie powstrzyma to twórców od rozpisywania kart, które działają dobrze z innymi zestawami albo też projektowania zasad, które opisują konkretne przypadki łączenia, ale na pewno (przynajmniej celowo) nie powstaną sytuacje, w których karta A z Zestawu 1 ma podejrzanie dobre działanie jeśli połączyć ją z kartą B z trzeciego dodatku do Innego Zestawu 2. Nie ma się też co przejmować, że takie interakcje nie będą zachodzić. Po prostu nacisk na nie będzie dużo mniejszy. W końcu takie drobne, niezbalansowane szczegóły, które bezczelnie można wykorzystać są nieodłącznym elementem i cechą każdego Munchkina. (Jedynym wyjątkiem są zestawy z rewersem pasującym do Munchkina Fantasy: Munchkin, Munchkin Conan, oraz Munchkin Pathfinder. Te podstawki ZOSTANĄ dokładnie przetestowane i zbalansowane, aby zapewnić wyrównaną rozgrywkę w dowolnej ich kombinacji. Z ankiet wynikło, że właśnie te podstawki cieszą się największą popularnością).

Pytanie 2: Epicki Munchkin?

Ta ankieta, wbrew oczekiwaniom, była bardzo wyrównana. Niewiele ponad 57% respondentów albo nigdy nie grało na zasadach epickich, albo stwierdziło, że ich to nie bawi. Co kto lubi. Jednak ponad 30% fanów korzysta z tych zasad od czasu do czasu, a 10% używa ich regularnie lub gra już tylko w ten sposób. W praktyce oznacza to, że wszystkie pojawiające się zestawy będą posiadały swój wariant z zasadami epickimi (na pierwszy ogień idzie aktualizacja zasad do Conana i Apokalipsy), jednakże wsparcie dla zasad epickich nie będzie priorytetem. (Zauważcie, że prawie 60% wiernych fanów Munchkina w ogóle nie korzysta z tego wariantu rozgrywki, chociaż są świadomi jego istnienia; podejrzewamy, że odsetek Epickich graczy wśród „casualowców” jest jeszcze mniejszy.) Szkoda, że nie padło pytanie, ilu graczy planuje kiedyś te zasady wypróbować, byłaby to ciekawa informacja.

Pytanie 3 (wielokrotnego wyboru): W które zestawy Munchkina zazwyczaj gracie?

Respondenci zostali poproszeni o zawężenie zakresu do zestawów faktycznie używanych „wystarczająco często”, bez żadnych udziwnień i prób uściślenia tego pojęcia, a także, jeśli grają głównie w łączone wersje, o podanie wszystkich zwykle używanych do tego zestawów. Tu też pojawiło się spore zaskoczenie; co ciekawe, kilka zestawów, które sprzedają się najlepiej, wcale nie jest tymi, w które gra się najczęściej. Nie ustalono, czy przyczyną tego jest fakt, że najlepiej sprzedające się tytuły są po prostu stare i gracze szukają powiewu świeżości, czy też fakt, że klasykę warto mieć, ale nie daje ona tyle frajdy, co inne zestawy. Bez zagłębiania się w zbyt wiele szczegółów ustalono, że najczęściej wybierane są dwa konkretne zestawy z wyraźnym podziałem na fanów jednego i drugiego. Seria Munchkin cały czas się rozwija, więc twórcy będą musieli ostro pomyśleć nad tym, czy w ogóle warto inwestować ograniczony czas i pieniądze w mniej grywane tytuły. A teraz trochę statystycznych bredni: mediana ilości różnych zestawów wybieranych najczęściej do rozgrywek to 4 zestawy. Jednak ze średniej wychodzi, że przeciętny gracz najczęściej używa 5.87 różnych zestawów. Wynika to z tego, że skrajne wartości sondażu były dość mocno obładowane. 15 z 203 respondentów zaznaczyło wszystkie 14 opcji oraz 26 osób zaznaczyło tylko jedną. Żeby zaspokoić Waszą ciekawość, to tak, 22 z tych 26 osób zaznaczyło Munchkina.

A Wy jak opowiedzielibyście na powyższe pytania? Może powinniśmy przeprowadzić na forum podobną ankietę. Z niecierpliwością czekamy na Wasze komentarze na facebooku 🙂

https://www.facebook.com/MunchkinPL/posts/661068083921155

Pozostałe posty