Munchkinowy Poradnik Środowy II: O rozszerzaniu zasad

Jak w każdej karciance, tak i w Munchkinie, liczne dodatki wprowadzają nowe zasady bądź rozszerzają już istniejące. Czasami może prowadzić to do konfliktu z zasadami zawartymi w instrukcji bądź braku spójności terminów z kartami pochodzącymi z wcześniejszych edycji gry.

Zasad, którymi w takich sytuacjach należy się kierować, jest kilka, a wszystkie one bardzo proste:

  • Tekst na karcie ma zawsze pierwszeństwo przed zasadami zawartymi w instrukcji.

  • Nowsza wersja instrukcji, jeśli zaszły w niej jakieś zmiany, ma pierwszeństwo przed wersją starszą.

  • Jeśli zaszły zmiany w działaniu umiejętności klasy bądź rasy, zawsze stosuje się zasady aktualne, niezależnie od tekstu zawartego na karcie. Idealnym przykładem jest tu klasa Czarodzieja, u którego zmianom uległa umiejętność Zauroczenie (obecnie trzeba odrzucić całą rękę, ale minimum 3 karty, a nie po prostu całą rękę) oraz Niziołek, który nie ma już kary do Ucieczki.

Zmiany, zmiany, zmiany… Na lepsze, oczywiście!

Gra się nieustannie rozwija i zdarza się, że w nowszych dodatkach dochodzą Przedmioty działające w bardziej szczegółowy sposób niż we wcześniejszych edycjach. Przykładem tu są rzeczy jednorazowego użytku. Niektóre można zagrać w trakcie walki, inne w trakcie swojej/nie swojej walki, jeszcze inne w trakcie dowolnej walki. Karty, które można stosować w trakcie walki interpretuje się jako karty, które można zagrać w trakcie dowolnej walki. Choć oczywiście zawsze zabawniej jest się pokłócić o to czy “moja walka to dowolna walka”.

Podobna rzecz zachodzi w przypadku niektórych Klątw. Jeśli działają one na wszystkich graczy, to czy jeden gracz może się uchronić przed jej efektem np. za pomocą Pierścienia Ochrony, otóż może. Należy też pamiętać, że wspomniany Pierścień Ochrony nie jest niezawodny. Istnieją Klątwy, przed którymi on nie chroni, jest to jednak zawsze wyszczególnione na konkretnej karcie.

Jeśli macie jakieś pytania lub nie możecie znaleźć odpowiedzi na  dręczące Was wątpliwości (dotyczące zasad Munchkina oczywiście, nie znamy odpowiedzi na pytania o sens życia) zgłaszajcie się do nas, nasz sztab munchkinowych ekspertów z chęcią podejmie każde wyzwanie i wyjaśni każdą Waszą bolączkę.

Pozostałe posty