Munchkinowy Poradnik Środowy cz. XXIV – Lochy i Portale

Witam Was, moi drodzy, jak co środę. Mimo iż premiera szóstego dodatku do Munchkina pt. Opętane Lochy była już szmat czasu temu i ten element mechaniki doczekał się wreszcie swojego odcinka w naszym poradnikowym paśmie. Zwłaszcza że Lochy, bo to właśnie o nich będziemy dziś mówić, występują także w czwartym dodatku do Munchkina Cthulhu oraz w Munchkinie Zombie 3. Uważam, że przed polską premierą tych dodatków, warto przypomnieć sobie, na jakich zasadach działają.

Jeżeli używamy Lochów w swojej grze, tworzą one swoją własną talię i nigdy nie są mieszane z Drzwiami czy Skarbami. Przed rozpoczęciem partii należy wybrać jeden z nich. (W instrukcji proponowane jest kilka sposobów, jak to zrobić.) Jest to startowy Loch, w którym postaci rozpoczynają swoją przygodę.

Lochy zmienia się za pomocą Portali. Jeśli dobieramy Portal odkryty, musimy od razu zastosować się do tekstu na karcie. Jeśli dobraliśmy Portal zakryty, możemy go zagrać natychmiast albo zachować na później i wykorzystać w trakcie swojej tury, o ile nie jesteśmy właśnie w walce oraz jeśli nie zagraliśmy już w tej turze innego Portalu. Lochy można zmienić także bez użycia Portalu. Jeśli w dowolnym momencie tury odrzucimy cztery karty z ręki, znajdziemy wejście do innego Lochu. Możemy wtedy też odrzucić stary, ale nie musimy. Im więcej Lochów, tym rozgrywka będzie bardziej udziwniona.

Należy zapamiętać, że zawsze po zagraniu Portalu dobieramy Drzwi, by go zastąpić. Jeśli Portal został dobrany odkryty, dobierane w jego miejsce Drzwi również będą odkryte, jeśli zakryty, to zakryte. Proste i logiczne, prawda?

Co ważne, zawsze, ale to zawsze jest się w przynajmniej jednym Lochu. Odrzucając jedyny Loch w grze i dobierając następny, automatycznie się w nim znajdujemy. Nie ma żadnego momentu w grze, gdy postać nie znajduje się w żadnym Lochu. Można też być w kilku Lochach jednocześnie. Wszystkie odkryte Lochy są aktywne i odziałują na mechanikę gry.

To w zasadzie wszystko, co należy wiedzieć o Lochach i Portalach. W instrukcji do dodatku znajdziecie jeszcze wskazówki, jak podzielić Portale w talii Drzwi, jeśli posiadacie większą liczbę dodatków.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące Munchkina bądź dowolnej innej gry naszego wydawnictwa, możecie zadawać je na naszym fanpage’u albo napisać na mail: maciej.gluszek@munchkin.pl.

Pozostałe posty