Munchkinowy Poradnik Środowy Cz. XXII Na rowerze samochodem, czyli Rumaki i Statki

Witam Was, moi drodzy, w kolejną środę. Każdy, nawet najtwardszy munchkin, może w końcu mieć zwyczajnie dość szukania przygód na piechotę. Na szczęście twórcy Waszej ulubionej gry pomyśleli także o tym i oddali Wam do dyspozycji gigantyczne udogodnienie, jakim są Rumaki, Statki oraz Pojazdy.

Rumaki występują w wersji fantasy (W dodatkach Rumaki do Paki, Łowcy Głów oraz Pół Konia, a Uciągnie Oszukując Oburącz), Statki znajdziecie w Munchkinie z Karaibów oraz w trzecim dodatku do Gwiezdnego Munchkina. Pojazdy natomiast delikatnym akcentem zaznaczyły swoją obecność w Inwazji Owcych. Wszystkie te trzy grupy środków lokomocji podlegają generalnie tym samym zasadom.

  • Znajdujemy je w talii Drzwi.
  • Mimo iż nie są Skarbami, według wszystkich zasad są Przedmiotami, czyli można je sprzedać, handlować nimi z innymi graczami, zagrywać na nie Wzmocnienia etc.
  • Są Dużymi Przedmiotami (chyba że na ich karcie napisano inaczej, a w zasadzie nie napisano, że są Duże), ale nie liczą się do limitu Dużych Przedmiotów, które można nosić ze sobą. Dzięki temu Złodziej nie może ich ukraść. Określa to także, jakim Klątwom (Pułapkom) podlegają.
  • Jeśli dany “środek lokomocji” daje postaci bonus (bądź karę) do Ucieczki, zastępuje on ewentualny bonus postaci, gdyby była “pieszo” np. Elf nie ma swojego +1 do Ucieczki, gdy korzysta z Rumaka.
  • Nie można mieć więcej niż jednego “środka lokomocji” naraz na stole, chyba że ma się specjalną zdolność, która na to pozwala albo użyje się karty Kanciarz.

Jeżeli chcecie łączyć kilka podstawek ze sobą, musicie pamiętać o paru kwestiach.

  • Rumaki i Pojazdy to ten sam typ kart i podlegają tym samym zasadom.
  • Statki to osobny typ kart, mają swoje własne Wzmocnienia.
  • W przypadku mieszania kilku podstawek, Pojazdy należy traktować jak Duże Przedmioty, nawet jeśli nie jest to na nich napisane.
  • Można jednocześnie mieć Statek oraz Rumaka (Pojazd).
  • Jeżeli ma się naraz Statek i Rumaka (Pojazd), to bonus do Ucieczki wynikający ze Statku ma pierwszeństwo.

Na zakończenie warto jeszcze dodać, że wyciągnięte, podczas otwierania Drzwi, Rumaki można potraktować jak zwyczajne Potwory i walczyć z nimi. Ich Poziom oblicza się mnożąc ich bonus razy 2. Za ich pokonanie zyskuje się 1 Poziom oraz 1 Skarb, a ich Marnym Końcem jest zawsze utrata 1 Poziomu.

W kwestii munchkinowego transportu to w zasadzie wszystko. Jesteście uzbrojeni w wiedzę, dzięki której będziecie dużo bardziej mobilni podczas Waszych kolejnych przygód. Powodzenia i do przeczytania w kolejną środę!

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie mechaniki Munchkina piszcie na nasz fanpage albo bezpośrednio do mnie na: maciej.gluszek@blackmonk.pl.

Pozostałe posty