Munchkinowy Poradnik Środowy cz. XIII – O ograniczeniach

Dziś w trzynastym, szczęśliwym inaczej, wydaniu Munchkinowego Poradnika Środowego, będzie o czymś, czego Munchkiny najbardziej nie lubią. Nadszedł czas, by powiedzieć nieco o ograniczeniach, które trzymają grę w ryzach.

Wiadomo, że Munchkin to gra jak żadna inna, zwłaszcza jeśli chodzi o rzeczy fantastycznie niemożliwe. Elfi Pirat, który jest Blogerem, Krasnoludzki Pogromca Potworów, który zupełnym przypadkiem jest Silnym Zombie. Wszystkie one sprawiają, że bawimy się przy nim świetnie, tym lepiej, im bardziej niewiarygodne połączenie postaci uda się uzyskać.

Żeby jednak nie zapanował niemożliwy do ogarnięcia chaos i radosna zabawa mogła trwać dalej, należało wprowadzić pewne zasady. Jeśli są zasady, to będą też ograniczenia. Powiem Wam z doświadczenia, że czasami wyobraźnia graczy w Munchkina sięga tam, gdzie żaden człowiek nigdy nie powinien się zapuszczać. Dlatego chyba nawet dobrze, że te ramy zostały wprowadzone.

Oczywiście należy pamiętać, że w rozpatrywanych tu przypadkach nie bierze się pod uwagę żadnych dodatkowych kart, zwłaszcza Super Munchkina, Mieszańca, Wielorasowca, Chimery oraz Kanciarza. Jakby nie patrzeć, na tym polega jeden z fenomenów Munchkina. Tworzymy zasady, a potem dajemy karty, które pozwalają je ignorować. Ale do rzeczy.

Jeden Munchkin w danym czasie może posiadać jedną kartę:

  • Klasy;
  • Rasy;
  • Akcentu;
  • Stylówy;
  • Dziedzictwa;
  • Dużego Przedmiotu;
  • Rumaka (Statku/Pojazdu);
  • Przydupasa (Towarzysza);

Pamiętajcie też, że Rumaki, Statki i inne Pojazdy nie liczą się do limitu Dużych Rzeczy, które można mieć na stole. No i zawsze, bo sędziowie pilnują tego na turniejach, pamiętajcie o uzgadnianiu swojego ekwipunku. Jedna broń w każdej ręce (albo jedna broń dwuręczna), jeden hełm, jedna zbroja i jedna para butów. To tyle, co może używać Munchkin. Zwracajcie też uwagę na ograniczenia dotyczące Klasy i Rasy („Tylko dla”/„Nie dla”). To też najczęściej, świadomie albo nie, popełniane błędy podczas turniejów.

Znalazła się tu lista jedynie najpopularniejszych przypadków ograniczeń i nie jest to, w żaden sposób, katalog zamknięty.

Jeżeli macie jakieś trapiące Was pytania z chęcią na nie odpowiemy. Kontaktujcie się z nami na naszym fanpejdżu.. Może jedynie nie zadawajcie tego odwiecznego pytania o sens życia. Obawiamy się, że dla nas na zawsze będzie to wbijanie Poziomów.

Pozostałe posty