Ile kart?

Tekst dotyczy oficjalnej amerykańskiej wersji Munchkina.

Ostatnio na oficjalnym tweeterze Munchkina pojawiło się pytanie: z ilu kart będzie składała się talia, jeśli włożymy do niej po jednej kopii każdej oficjalnej Munchkinowej karty, która została wydrukowana do tej pory. Niby proste pytanie, a odpowiedź zaskakująco skomplikowana.

Po pierwsze, należało rozważyć czym dokładnie jest „pojedyncza kopia każdej karty”. Czy różne wersje Klas, Ras itd. liczą się osobno? W końcu mają różne obrazki. A może Wojownik, pomimo że występuje w 17 różnych wersjach (do tej pory…), powinien liczyć się jako jedna karta? Zdarzało się też, że dokładnie ta sama karta trafiała do różnych edycji, czy też minidodatków do Munchkina. Czy należy też liczyć karty z Muchnkin Questa?

Postanowiono ustalić następujące reguły zliczania:

1) Każda karta, którą znajdziemy w dowolnej podstawce, lub dodatku jest liczona, nawet jeśli ma dokładnie taką samą nazwę i działanie jak inne karty (więc przykładowo każda karta wspomnianego wcześniej Wojownika się liczy). Policzyliśmy nawet puste karty zamieszczane w oficjalnych dodatkach.
2) Karty, które są faktycznymi kopiami innych nie zostały policzone. Czyli na przykład nie zostały policzone karty z Blendera, gdyż zastąpiły je karty z Munchkina 7. Nie zostały też policzone karty ze starszych edycji Świątecznych.
3) Policzone zostały karty promocyjne, nawet te nieaktualne, chyba że pojawiały się w późniejszych oficjalnych dodatkach.
4) Pomimo silnej pokusy, karty z zaplanowanych już zestawów nie zostały dodane.
5) Podczas zliczania popełniono wiele błędów. Czyli normalka.

Po wszystkich tych założeniach i ciężkich bojach, ostateczny wynik to mniej więcej: 4190 kart z serii Munchkin, plus 323 karty z serii Munchkin Quest. Co razem daje oszałamiającą sumę 4513 prawie unikalnych kart. Oczywiście można by zgłębić obliczenia (wyeliminować z sumy karty o tych samych nazwach, czy karty puste), ale już otrzymanie pierwszej wartości było strasznie pracochłonne.

Pozostałe posty