Fascynujący Świat Munchkina Cz. XXI Pora na Przygodę!

Witajcie, moi drodzy, w kolejną środę. Dziś, wyjątkowo, przerywamy cykl o komiksowych bohaterach, by choć na chwilę zagłębić się w fantastyczny świat przedstawiony w animowanej serii Adventure Time, znanej u nas jako Pora na przygodę!

Tekst ten nie jest oczywiście przypadkowy. Wczoraj zawitał na nasz magazyn, po stanowczo zbyt długiej przerwie, świeżutki, przywieziony wprost zza oceanu, Munchkin Adventure Time. Możecie go znaleźć tu.  

Zakładam, że spora część z Was zna głównych bohaterów bajki oraz orientuje się, kto jest kim w Krainie Ooo. Żeby jednak nikt nie czuł się zagubiony, w dalszej części tekstu wszystko zostanie wyjaśnione.

Zaczniemy od krótkich informacji wprowadzających. Premiera kreskówki miała miejsce w kwietniu 2010 r. w USA na stacji Cartoon Network. Na początku 2011 pojawiła się w ramówce polskiego oddziału stacji. Jej twórcą jest Pendelton Ward. Już na pierwszy rzut oka widać silne inspiracje grami fabularnymi (w szczególności Dungeons & Dragons) oraz komputerowymi. Bajka została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność (także, a może zwłaszcza, przez jej dorosłą część), co zaowocowało wypuszczaniem kolejnych sezonów. Obecnie możemy cieszyć się siedmioma (kolejne w produkcji), na które składa się ponad 230 odcinków.

Przejdźmy już jednak do samej kreskówki.

Akcja bajki dzieje się we wspomnianej już wcześniej, przepełnionej magią Krainie Ooo. Jest to kontynent, który leży na osadzonej w przyszłości Ziemi, której dotknęła kilkaset lat wcześniej Wielka Wojna Grzybów. Po początkowych domysłach, o co dokładnie może chodzić, z fabuły dowiadujemy się, że była to wojna atomowa, która zniszczyła niemal całe życie na planecie. Czyli, jakby nie patrzeć, Pora na przygodę! jest kreskówką postapokaliptyczną, choć realizuje mocno niestandardową wersję świata po zagładzie. 😉

W samej Krainie leży wiele różnych państw, takich jak Słodkie Królestwo (rządzone przez Królewnę Balonową), Lodowe Królestwo (pod rządami Lodowego Króla) czy też Królestwo Ognia lub Śniadania. Oprócz tego występuje także coś na kształt równoległych światów jak Grudkowy Kosmos (z którego pochodzi Królewna Grudkowego Kosmosu) czy Nocosfera (świat demonów, nad którym niepodzielnie panuje wampir Hunson Abadeer).

Głównym bohaterem kreskówki jest człowiek Finn. To właśnie jego przygody śledzimy w kolejnych odcinkach. Jego marzeniem jest zostać bohaterem i pokonać wszelkie zło. Jego najlepszym przyjacielem, a także przybranym bratem (Finn został adoptowany) jest pies Jake, który potrafi niemal dowolnie zmieniać swój kształt i rozmiar. Razem mieszkają w domku na drzewie, w którym gromadzą zdobyte skarby. W końcu każdy szanujący się poszukiwacz przygód zgarnia mnóstwo skarbów. Gracze w Munchkina na pewno coś o tym wiedzą. 😉

Jake i Finn przyjaźnią się ze sporą gromadką mniej lub bardziej dziwacznych istot. Ich współlokatorem jest BMO (Beemo) ożywiona przenośna konsola do gier z wbudowaną kamerką oraz odtwarzaczem kaset VHS. Młodszych czytelników odsyłam do artykułu o tym, czym było wideo. 😉 Często przebywają w otoczeniu Królewny Balonowej (tak, ona jest z gumy balonowej!), która rządzi Słodkim Królestwem i Słodyczanami (i… tak, jej poddani to żywe słodycze) czy Marceliny, samozwańczej Królowej Wampirów, żywiącej się kolorem czerwonym i grającej na gitarze basowej, która może również służyć jako topór. Wraz z rozwojem fabuły poznajemy także Pannę Jednorożek (mówiącą po koreańsku ukochaną Jake’a) czy Królewnę Ognia (pierwszą dziewczynę Finna).

Oczywiście każdy bohater musi mieć przeciwnika, a najlepiej kilku przeciwników. Często powracającym rywalami Jake’a i Finna jest Lodowy Król, który znany jest przede wszystkim z tego, że porywa królewny i chcąc się z nimi ożenić. Przed apokalipsą był archeologiem. Zdobył czarodziejskie moce i postradał zmysły po założeniu magicznej korony. Na drodze bohaterów staje również Cytryndor (ożywiona cytryna), który jest nieudanym eksperymentem Królewny Balonowej. Chciał dokonać przewrotu i przejąć władzę w Słodkim Królestwie. Jednym z potężniejszych niemilców jest Hunson Abadeer demoniczno-wampiryczny, pożerający dusze władca Nocosfery, a prywatnie ojciec Marceliny. Wszyscy oni jednak bledną przy Królu Złym (The Lich). Jest to przedwieczna istota o ogromnej potędze. Prawdopodobnie to właśnie on jest odpowiedzialny za Wielką Wojnę Grzybów. Jego ostatecznym celem jest zgładzenie wszelkiego życia w Krainie Ooo. Kiedyś został powstrzymany przez Bohatera Billy’ego (idola Finna) i uwięziony wewnątrz drzewa w Słodkim Królestwie. Potem się z niego wydostał i sprawił bohaterom ogrom kłopotów. Nie będę jednak zdradzał jakich dokładnie, kto jest ciekaw, niech sam obejrzy i się przekona.

Tekst, który przeczytaliście to  zaledwie ułamek bogactwa świata, który oferuje Pora na przygodę!. W trakcie swoich rozlicznych przygód Finn i Jake poznają całe mnóstwo przyjaciół oraz ścierają się z licznymi wrogami. Poznacie ich także dzięki Munchkina Adventure Time.

Za tydzień wracamy z Bólem Tłumaczeń, a potem kontynuujemy serię o bohaterach Marvela. Do przeczytania!

Pozostałe posty