FASCYNUJĄCY ŚWIAT MUNCHKINA CZ. XIX MARVEL Część I: GENEZA

Witam Was, moi drodzy, w kolejną środę. Wakacje już, jakby nie patrzeć, na półmetku. Ale u nas w Wydawnictwie praca cały czas wre. Nieustannie przygotowujemy się na kolejne konwenty i targi oraz, oczywiście, cały czas pracujemy nad nowościami, którymi będziecie się mogli cieszyć już na jesień.

Zanim jednak przejdziemy do meritum dzisiejszego wpisu, drobna zagadka. Co łączy Piratów z Karaibów, Gwiezdne Wojny i Avengers? Wszystkie te franczyzy filmowe są własnością The Walt Disney Company. Największej międzynarodowej korporacji zajmującej się szeroko rozumianym show biznesem.

Dziś jednak nie będzie o Myszce Miki. W naprawdę ekspresowym tempie przedstawimy sobie firmę. A potem od razu przejdziemy do bohaterów i organizacji, które możecie poznać dzięki grze Munchkin Marvel, którą znajdziecie tu. Nie traćmy więc czasu i ruszajmy.

CIEKAWOSTKA: Mało kto o tym wie, ale także Blade (tytułowy bohater filmów o półwampirze) jest postacią wykreowaną przez Marvela.  

Wszystko zaczęło się w 1933 roku w Nowym Jorku, czyni to Marvela najstarszym wydawcą komiksów. Przez fakt, że jest także największy w branży, nikogo nie powinny dziwić sytuacje, kiedy już na kilka miesięcy przed premierą nowego filmu z MCU (Marvel Cinematic Universe) czasem strach otworzyć lodówkę, by nie znaleźć tam Iron Mana albo innego bohatera. 😉

Wbrew pozorom, najbardziej znany twórca komiksowych postaci, Stan Lee, nie jest założycielem wydawnictwa. Powstało ono z pomysłu Martina Goodmana. Skoro Stan Lee został już wywołany do tablicy, wypada wspomnieć także Jacka Kirby’ego oraz Steve’a Ditko. To właśnie pomysły tej trójki na całe dekady zdominowały światowy rynek komiksowy, a od kilku ładnych lat trzęsą kinami.

Trzeba Wam wiedzieć, moi drodzy, że Uniwersum Marvela jest niezwykle szerokie i czasem niezwykle ciężko je ogarnąć. Nie chodzi tu o samą liczbę superbohaterów i o to, jak się ich przygody ze sobą zazębiają. Największym problemem są różne wersje Ziemi. Większość komiksów dzieje się na Ziemi oznaczonej numerem 616. Alternatywną linią jest Ultimate Universe (1610). Komiks, których akcja dzieje się tam, mają, dla odróżnienia, w tytułach człon Ultimate, np. Ultimate Spider-Man. Ważne też, by wiedzieć, że MCU to Ziemia-19999. Istnieje nawet wersja świata, w której bohaterowie przemienili się w zombie i zaczęli pożerać ludzi.

CIEKAWOSTKA: W latach 90’ dwa największe wydawnictwa komiksowe, czyli DC oraz Marvel (razem kontrolują około 80% rynku) stwierdziły, że akcja ich komiksów dzieje się w tym samym omniversum, ale w równoległych wszechświatach.

Na tym zakończymy dzisiejszy odcinek. Potraktujcie go jako wstęp. W kolejnej części opowiemy sobie o superbohaterach, których możecie spotkać w Munchkin Marvel. W przyszłą środę ruszymy dla Was z nowym pasmem. Do przeczytania.

Pozostałe posty