Ból Tłumaczeń, Część V: Sztandartowy Scyzoryk Przeciążenia

2016-10-12-2

Witajcie, moi drodzy, w kolejną środę. No to mamy jesień pełną parą. Deszczowo, wietrznie i zimno, pogoda iście barowa (przynajmniej w chwili, gdy tworzę ten wpis). Trochę jak w Londynie, czyż nie? Choć niektórzy twierdzą, że nie ma takiego miasta jak Londyn. Jest tylko Lądek, Lądek Zdrój. (Klasyczne polskie komedie FTW!) 😉

A wiecie, kto jeszcze był w Londynie? Prawdopodobnie najbardziej znany seryjny morderca wszech czasów – Kuba Rozpruwacz i to właśnie od niego rozpoczniemy dzisiejszy odcinek. Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego wpisu, wszystkie karty pochodzą z Munchkina Legendy 2/3 Faunie Igrzyska.

2016-10-12-3Jack the Ripper, gdyż tak nazywali Kubę ludzie znad Tamizy, został odwzorowany w oryginalnej wersji gry jako Jack the Rapper – jegomość w bejsbolówce z nożem i mikrofonem. Ich nawiązanie było proste, acz zabawne i zgrabne. Przy tłumaczeniu trzeba było już z nim nieco powalczyć. Jedną z propozycji był Kuba Rymowacz. Zdecydowaliśmy się jednak na inną wersję, nawiązującą do bodaj najbardziej znanego utworu pewnego polskiego rapera (obecnie posła). Scyzorykiem Scyzorykiem świetnie (tak, nie jesteśmy zbyt skromni w Wydawnictwie) wpisaliśmy się w stworzoną wcześniej grafikę oraz stworzyliśmy własne, oryginalne nawiązanie, o którym, niczym o Kubie Rozpruwaczu, być może też kiedyś będą krążyć legendy. 😉

Zmieniamy temat na nieco bardziej uduchowiony. Włócznia, którą rzymski legionista Longinus przebił bok Chrystusa, nosi miano Włóczni Przeznaczenia (Spear of Destiny). Państwo z SJ GAMES stworzyli Spear of Density (dosłownie Włócznia Gęstości). My również oparliśmy się na klasycznym podobieństwie brzmienia i tak oto wylądowaliśmy z Włócznią Przeciążenia. Nikt raczej też nie ma wątpliwości, że nazwa pasuje do obrazka.

2016-10-12CIEKAWOSTKA: Na grafice karty, rzymski legionista nie trzyma klasycznej włóczni, a pilum. Był to oszczep używany masowo w szeregach armii starożytnego Rzymu. Najciekawszą cechą tej broni był fakt, że po uderzeniu w cel (lub w ziemię) metalowy grot odpadał. Nie dlatego, że był słabo zamocowany (it’s not a bug, it‘s a feature!), miało to kilka celów, ale najzabawniejszym i najbardziej praktycznym było, że dzięki temu wróg nie mógł takiego oszczepu odrzucić. Taki środkowy palec przekazywany przez Rzymian mniej cywilizowanym nacjom… na odległość.

Ostatnią kartą w dzisiejszym odcinku jest Złoty Sztandart (Gold Standard). Karta przedstawia, jak łatwo się domyślić, sztandar ze szczerego złota. No dobra, ale dlaczego niby ta karta znalazła się w tym zestawieniu? (Rzeczywiście nieco na wyrost, bo nie sprawiała problemów w tłumaczeniu.) Po raz pierwszy w Munchkinie zetknąłem się z nawiązaniem do ekonomii i do najpiękniejszego z istniejących metali. 😉

2016-10-12-1Tak, moi drodzy, Munchkin uczy, Munchkin bawi. Złoty standard zwany też systemem waluty złotej to pierwszy międzynarodowy system walutowy wykształcony w XIX w., w którym to poszczególne waluty mają swój odpowiednik w określonej wadze złota. Służy między innymi to ułatwieniu ustalenia cen na rynkach międzynarodowych. Wybaczcie brak bardziej szczegółowych informacji, nie jestem specjalistą od ekonomii czy handlu zagranicznego.   

A dlaczego Sztandart, zapytacie (przez “t” na końcu)? Uznaliśmy, że to zabawnie podkreśli tytuł, będąc oczywiście świadomymi, jak poprawnie kończy się słowo “standard”.

Na dziś to wszystko, moi drodzy. W przyszłym tygodniu wracamy do Fascynującego Świata Mucnhkina.  

Pozostałe posty